Douzelage International
Ruch Douzelage był pomysłem Granville i Sherborne Twinning w 1989 roku. Delegaci z dwunastu członków założycieli, po jednym dla każdego państwa członkowskiego Wspólnoty Europejskiej, spotkali się w 1991 roku w Granville w celu podpisania Karty, formalnie powołującej Douzelage do istnienia.
Nazwa jest połączeniem francuskich słów "Douze" - dwanaście i "jumelage" – partnerstwo. Choć liczba państw członkowskich Unii Europejskiej wzrosła, a za tym liczba naszych miast członkowskich, to jednak jako że UE skłania się do symbolu dwunastu gwiazd, więc i my pozostajemy przy naszej "Douze".
Członkowskimi miastami założycielskimi były:
- Altea, Hiszpania: Costa Blanca ośrodek z 300 słonecznymi dniami w roku, oferuje odwiedzającym, galerie sztuki, targi rzemiosła, szkoły żeglarstwa i pole golfowe.
- Bellagio, Włochy: Najpiękniejsze miasto nad jeziorem Como, z pięknymi widokami, eleganckie hotele, wille i ogrody, koncerty na wolnym powietrzu, trasy do spacerów i wspinaczki.
- Bundoran, Irlandia: Wypoczynkowy ośrodek Donegal Bay, z czystymi plażami, warunki do surfingu, wędkowania, jazdy konnej, gry w golfa.
- Granville, Francja: Mieszczące się w Zatoce Mont St Michel, zabytkowe miasto zbudowane na wysokiej skale sterczącej nad morzem, o długich, piaszczystych plażach i nowoczesnych marinach.
- Holstebro, Dania: Centrum kulturalno-biznesowe zachodniej i środkowej Jutlandii, gdzie znajdują się słynne rzeźby zaawansowanych technologii laserowych, muzyka, teatr, rybołówstwo i golf.
- Houffalize, Belgia: W dzikiej i malowniczej części Ardenów, wędkowanie, kajakarstwo, piesze wędrówki, wspinaczka, kemping i piwo z lokalnego browaru Chouffe.
- Bad Kötzting, Niemcy: Urokliwe miasto w Bawarii w pobliżu Parku Narodowego na granicy z Czechami, które oferuje spacery w góry latem i zimą, uprawianie narciarstwa oraz lokalnie warzone piwo przez cały rok.
- Meerssen, Holandia: W pobliżu granicy z Niemcami i Belgią, w pobliżu Maastricht położone jest w atrakcyjnej części Niderlandów bogate w zielone doliny i budowle historyczne.
- Niederanven, Wielkiego Księstwa Luksemburga: Niederanven gmina licząca około 5.600 mieszkańców (z czego około 45% to obcokrajowcy z ponad 40 państw) znajduje się 10 km na wschód od miasta Luksemburg. Zwiedzający mogą podziwiać piękny krajobraz i wspaniałe środowisko naturalne.
- Preveza, Grecja: Mały port u wejścia do Zatoki Ambrakijskiej, raju z dużą ilością ryb, delfinów, pelikanów i żółwi. Wszystko można obserwować w spektakularnej scenerii.
- Sesimbra, Portugalia: Fotogeniczny port rybacki i ośrodek turystyczny 30 km na południe od Lizbony, w pobliżu górskiego Parku Narodowego Arribida, z dobrymi plażami na Costa Azul.
- Sherborne, Wielka Brytania: Piękne, małe angielskie miasto z tradycją kształcenia, opactwo benedyktynów, dwa zamki architektury średniowiecznej.
Ruch Douzelage otrzymał uznanie na szczeblu europejskim gdy w 1993 roku został nagrodzony "Golden Stars of Twinning"
Od 1991 r. dołączyły trzy nowe miasta:
- Karkkila, Finlandia (1997): Małe miasteczko z odlewnią żeliwa w krajobrazie z epoki lodowcowej, centrum regionalnej kultury oddalone o jedną godzinę od Helsinek.
- Oxelösund, Szwecja (1998): Miasto portowe oferujące doskonałe połączenia morskie, drogowe i lotnicze. Położone jest 110 km na południe od Sztokholmu.
- Judenburg, Austria (1999): XII-wieczne miasto, w samym sercu Austrii. Oferuje liczne sklepy, restauracje oraz ośrodki edukacji.
W harmonii z europejskim procesem rozszerzenia w pierwszym etapie do Douzelage dołączyło 5 nowych miast:
- Chojna, Poland: Chojna leży w województwie zachodniopomorskim i została założona w XII wieku. Większość starego miasta jest otoczone przez XIII wieczne mury obronne z dwiema bramami. W zabytkowym centrum można zwiedzić kościół Najświętszej Marii Panny zaprojektowany przez H. Brunsberga w 1389 roku oraz gotycki murowany ratusz wybudowany w latach XIII i XV wieku.
- Kőszeg, Węgry: Kőszeg zarejestrowane zostało po raz pierwszy w dokumencie z 1248 roku. Miasto bogate w liczne zabytki historyczne i budynki, których odpowiednika trudno odnaleźć w innym mieście Węgier. W Kőszeg mieści się kilka muzeów, oferuje doskonałe zaplecze do uprawiania turystyki pieszej i jazdy na nartach w okolicznych górach.
- Sigulda, Łotwa: Sigulda, miasto w Vidzeme Region położony jest w najbardziej malowniczej części pierwotnej doliny Gauja.
- Susice, Republika Czeska: Sušice są jednym z głównych wejść do centrum Gór Szumawa. Tutaj, nad brzegiem złotodajnej rzeki Otava, osada została założona przez słowiańskich poszukiwaczy złota. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście datowana jest na rok 1233. Król Jan Luksemburski, rozpoczął budowę murów miejskich, które zachowały się do chwili obecnej.
- Turi, Estonia: Turi, spokojna i gościnna miejscowość położona w sercu Estonii nad rzeką Pärnu. W 2000 roku została uznana za "wiosenną stolicę Estonii". Z licznymi parkami chronionymi prawem ochrony przyrody Türi staje się centrum atrakcji dla południowej części Järva County.
Drugi etap rozszerzenia został otwarty w 2007 r. porzez przystąpienie słowackiego miasta Zvolen, a następnie w 2008 roku litewskiego miasta Prienai, w 2009 roku miasta Marsaskala na Malcie. Douzelage Nadal prowadzi rozmowy z miastami na Cyprze iw Słowenii.
- Zvolen, Słowacja (2007): Zvolen jest ważnym węzłem kolejowym i skrzyżowaniem transportu drogowego. Jego historycznym centrum jest starożytny zamek. Leży w pobliżu lotniska Sliač z codziennymi połączeniami z Pragą, które jak można powiedzieć, otwiera drogę na świat.
- Prienai, Litwa (2008): Powiat Prienai znajduje się w południowej części Litwy, na przełomie bardzo ważnych szlaków łączących duże miasta: Wilno, Kowno, Alytus i Mariampol. Malownicze pętle rzeki Niemen, zielone lasy i bogata przeszłość historyczna.
- Marsascala, Malta (2009): Marsaskala lub Wied il-Ghajn miasto rybackie w południowo-wschodniej części Malty. Brzegi morza to idealne miejsce na spacer, z widokiem na łodzie rybackie, które tłumnie są zacumowane w zatoce.
W trakcie Walnego Zgromadzenia w Altea (14-17 maja 2009 r.) uzgodniono, aby otworzyć dalszy proces rozszerzenia dla Rumunii i Bułgarii. Rumuńskie miasto Seret zostało przyjęte w trakcie spotkania wiosną 2010 r. w Sušicach (Czechy).
Celem Douzelage jest stwarzanie okazji do promowania przyjaźni między jej członkami. U podstaw tego leży kulturalna, sportowa i edukacyjna wymiana pomiędzy poszczególnymi miastami, a w dłuższej perspektywie wymiana handlowa i turystyczna. Edukacja zawsze była jedną z najważniejszych cech wielu imprez i projektów organizowanych przez miasta członkowskie. Rzeczywiście możliwości, które będą tworzone w celu wspierania realizacji aspiracji edukacyjnych miast członkowskich było jednym z najważniejszych ustaleń przy tworzeniu Douzelage.
Aktualnie raz w roku delegaci miast członkowskich spotykają się w innym mieście członkowskim w celu omówienia kwestii proceduralnych i konstytucyjnych, a w szczególności inicjowania nowych projektów między miastami. Uczestnikami tych sympozjów często są osoby kierowane do PE oraz lokalne władze miasta.
Douzelage kierowane jest przez Prezydenta wspomaganego przez dwóch wiceprezydentów z różnych miast, z których wybierani są przez delegatów na okres trzech lat. Organizacje Douzelage w poszczególnych miastach organizowane są indywidualnie. Niektóre komitety uruchomione są i finansowane przez lokalne rady miasta, inne działają całkowicie niezależnie. Na arenie międzynarodowej język Angielski został wybrany jako język komunikacji w Douzelage, chociaż język francuski jest również stosowany.
żródło douzelage.org