Douzelage

W dniach od 6 sierpnia 2017 r. do 13 sierpnia 2017 r. w Agros na Cyprze siedmioro  uczniów ZSP w Chojnie, w ramach programu Erasmus+, uczestniczyło w projekcie ,,Hobby Education''. Projekt realizowany był przy współpracy ze Stowarzyszeniem Douzelage w Chojnie, Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Chojnie oraz partnerami z Cypru, Węgier, Holandii i Danii. Celem projektu było promowanie różnic kulturowych, idei wolontariatu oraz budowanie tolerancji w społeczeństwie opartym na różnorodności kulturowej. Partnerzy projektu byli zaangażowani w wspólną pracę, w której mogli wyrazić własne zdanie, ale i zebrać nowe doświadczenia, które mogą zmodyfikować poglądy na temat europejskiego społeczeństwa oraz skłonić do rozmyślań nad przyszłością Europy i Unii Europejskiej. W trakcie projektu uczestnicy prezentowali swój kraj, kulturę, tradycyjne potrawy, napoje, muzykę oraz popularne tańce. Zajęcia prowadzone były aktywizującymi metodami pracy wykorzystywanymi w edukacji pozaformalnej. Praca w grupach mieszanych narodowo była niezwykle ciekawym doświadczeniem, a uczestnicy projektu mieli możliwość uczenia się od siebie nawzajem, prowadzenia dyskusji w grupach roboczych, wypracowywania wspólnego stanowiska, dochodzenie do porozumienia oraz prezentowania efektów pracy grupy poprzez występowanie na forum. Ciekawym doświadczeniem było prezentowanie stereotypów dotyczących narodowości uczestniczących w projekcie.

W trakcie pobytu na Cyprze uczestnicy projektu zwiedzili starożytne stanowiska archeologiczne w Kurion, w Limassol Średniowieczne Muzeum Cypru oraz wspaniałą promenadę, szerokie plaże i piękne nabrzeże, a w Nikozji przejścia graniczne Checkpoint Lidras Street  usytuowane na Starym Mieście, dzielące Cypr na dwie części grecką i turecką.

Udział w projekcie umożliwił nam poznanie kultury cypryjskiej, narodowych potraw, tańców oraz obyczajów. Nawiązały się nowe przyjaźnie, a organizowane zajęcia pozwoliły na nabycie nowych umiejętności i kompetencji.

Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim. Na zakończenie projektu uczestnicy otrzymali Certyfikat Youthpass.